Co wybrać – kożuch naturalny czy kożuch syntetyczny?

person Wysłane przez: Emoris list W: Kożuchy Opublikowane: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 3597

Kożuch to jedna z cieplejszych propozycji odzieży zimowej. Kożuchy idealnie sprawdzają się podczas dużych mrozów i wtedy, kiedy występuje przejmująco chłodne wiatry. Dzięki temu że kożuch jest dłuższy niż kurtka, świetnie chroni przed zimnem wrażliwe części ciała – przede wszystkim dół pleców. Kożuchy ponownie wracają do mody, stając się chętnie kupowaną odzieżą wierzchnią. W sklepach znajdziemy duży wybór kożuchów damskich, męskich oraz przeznaczonych dla dzieci. Analizując modele kożuchów, zauważyć można duże dysproporcje pomiędzy nimi. Wynikają one przede wszystkim z rodzaju materiału, który został wykorzystany do produkcji. W sprzedaży odnajdziemy zatem kożuchy ze skóry naturalnej, jak również kożuchy syntetyczne. Które z nich są lepszym wyborem?

Różnice między kożuchem naturalnym a syntetycznym?

Oczywista różnica jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kożuch ze skóry naturalnej jest droższy, natomiast syntetyczny tańszy. Jednak na tym nie koniec. Kożuchy naturalne są wygodniejsze w użytkowaniu. Skóra naturalna posiada lepsze właściwości izolacyjności termicznej, natomiast kożuch z materiałów syntetycznych, aby był ciepły, potrzebuje dodatkowej warstwy izolacyjnej. Czyni go to grubszym, cięższym oraz mniej wygodnym. Może krępować zatem ruchy i w codziennym użytkowaniu na pewno nie będzie tak wygodny, jak tego oczekujemy.

Wytrzymałość kożuchów naturalnych i syntetycznych

Kolejna kwestia, którą należy poruszyć przy wyborze kożuchów to ich trwałość. Nie ulega wątpliwościom że kożuchy ze skóry naturalnej są bardzo odporne na zużycie. Skóra, z której są najczęściej szyte to skóra owcza. Wymaga ona impregnacji przed działaniem wilgoci, ale jeśli chodzi o wytrzymałość mechaniczną jest jedną z najbardziej odpornych. Kożuchy syntetyczne, pomimo że wygodne w pielęgnacji (nie wymagają impregnowania, bo wykonane zostały z nieprzepuszczających wilgoci tworzyw), nie są już tak odporne na zużycie. Zarysowania powierzchni, rozdarcia i inne uszkodzenia. Tam gdzie podobne defekty w skórze naturalnej można łatwo naprawić w zakładzie kaletniczym, tak uszkodzony kożuch syntetyczny nadaje się tylko do wyrzucenia.

Czy warto inwestować pieniądze w sztuczny kożuch?

Odpowiadając na to pytanie najkrócej jak to możliwe, odpowiedź będzie brzmiała NIE. Niższa cena nie powinna być tym, co zdecyduje o wyborze takiego kożucha. Pamiętajmy o tym, że odzież zimową, a do takich zaliczamy kożuchy, kupujemy zwykle na kilka sezonów. Zatem ich jakość powinna być odpowiednio wysoka, aby mogły nam służyć przez kilka następnych lat. Należy również zaznaczyć, że różnice pomiędzy kożuchami syntetycznymi i ze skóry naturalnej nie są aż tak duże, szczególnie w kontekście ich kilkuletniego użytkowania.

Sprawdź nasze wszystkie modele w kategorii damskie kożuchy

Sprawdź nasze wszystkie modele w kategorii męskie kożuchy

Komentarze

Brak komentarzy

Twój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło