Kurtka ze skóry naturalnej czy „ekologicznej”?
Marzeniem wielu osób jest posiadanie kurtki skórzanej. Pragnienia jednak często są weryfikowane przez posiadany budżet. Nie ma co ukrywać, kurtki z naturalnej skóry nie należą do tanich. Właśnie z tego powodu mają swoją alternatywę w postaci kurtek „ekoskórzanych”. Tak zwana eko skóra to w rzeczywistości bardziej lub mniej udana imitacja skóry naturalnej, wykonana ze specjalnych włókien syntetycznych. Skaj nie jest zatem niczym innym, jak tworzywem sztucznym z dodanymi plastyfikatorami, które odpowiadają za względną elastyczność. Na korzyść kurtek z eko skóry przemawia oczywiście ich przystępna cena i duży wybór modeli. Na tym jednak zalety się kończą. Jeśli jesteśmy wymagającymi klientami i doceniamy jakość oraz komfort noszonych ubrań, nawet najlepiej wykonana kurtka z eko skóry nie zastąpi nam prawdziwej skórzanej kurtki. Dlaczego?
Komfort noszenia – to odróżnia kurtki skórzane od skaju
Skóra jest materiałem w 100% naturalnym, zbudowanym w taki sposób aby chronić zwierzęta przed chłodem, ciepłem oraz atakiem ze strony drapieżników. Musi być zatem wystarczająco mocna, odporna na uszkodzenia, oddychająca, a do tego elastyczna. Skóra bydlęca lub cielęca, z których kurtki są najczęściej produkowane, zapewnia im bardzo dobry stopień dopasowania do sylwetki. Kurtka tego typu wygląda jak uszyta na miarę i jeśli tylko rozmiar jest prawidłowo dobrany, można się w niej czuć naprawdę wygodnie. Dla wielu osób skórzana kurtka jest podstawowym rodzajem odzieży wierzchniej, który używają niemal przez cały rok. Nie przypadkowo również kurtka ze skóry 100% stała się symbolem modowych trendów i wielu gwiazd sceny muzycznej i nie tylko. Dlaczego? Ponieważ zapewnia im maksymalny komfort noszenia, nie krępuje ruchów, jest lekka, a jej wygląd jest zawsze atrakcyjny.
Wytrzymałość kurtki ze skaju a kurtki ze skóry 100%
Naturalna skóra jest jednym z bardziej wytrzymałych materiałów naturalnych. Aby ją uszkodzić należy się mocno postarać. Oczywiście nie oznacza to, że powierzchnia skóry jest nie do zniszczenia. Zarówno powierzchnię skóry naturalnej, jak i skaju bardzo łatwo jest zarysować np. ostrą krawędzią klucza czy nabijając się na kolce róż. Jednak pod względem wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, jak pęknięcia czy roztarganie, skóra naturalna jest bardziej wytrzymała. Co to oznacza? Że kupując droższą kurtkę ze skóry zamiast taniej kurtki ze skaju, ta pierwsza posłuży nam przez znacznie dłuższy czas, zawsze wyglądając równie atrakcyjnie.
Jak się starzeje kurtka ze skaju i ze skóry naturalnej
Być może widzieliście wiele skórzanych kurtek. Część z nich pomimo swojego wieku wyglądała równie dobrze. To zasługa nie tylko naturalnej skóry, z której zostały uszyte, ale również umiejętnego obchodzenia się z kurtką i prawidłowej konserwacji. Kurtka ze skaju nie może się pochwalić taką odpornością. Regularnie noszona, szybko będzie zdradzać swoje syntetyczne pochodzenia przetarciami, wyciągnięciami, odkształceniami, jak również utratą koloru na skutek działania promieni UV i naturalnego procesu utleniania się pigmentów, którymi została zabarwiona.
Podsumowując, mając w perspektywie dłuższy czas użytkowania kurtki skórzanej, warto zainwestować w nią nieco więcej pieniędzy. Kurtka ze skóry naturalnej pozwoli nam czuć się w niej wygodnie, nie będzie krępować ruchu, zadba również o prawidłową wentylację. Zjawisko nadmiernego pocenia się mając ubraną kurtkę skórzaną jest znacznie rzadsze niż wtedy, kiedy ubieramy kurtkę ze skaju. Działa ona wówczas jak dodatkowa warstwa folii, nie pozwalającą naturalnie wychładzać się naszego organizmowi. Efektem tego jest nadmierne pocenie, podczas którego organizm produkuje większą ilość wilgoci, która wyciąga ciepło z naszego ciała, by chronić go przed przegrzaniem.
Sprawdź nasze wszystkie modele w kategorii kurtka skórzana damska
Sprawdź nasze wszystkie modele w kategorii kurtka skórzana męska
W tej samej kategorii
- Klasyka mody w nowoczesnym wydaniu jak nosić skórzane kurtki by zawsze wyglądać stylowo
- Dlaczego warto inwestować w skórzaną kurtkę męską? 5 powodów, które przemawiają za tym wyborem
- Czy kurtka skórzana jest dobra na zimę?
- Jak Odnowić Starą Kurtkę Skórzaną i Nadać Jej Drugie Życie
- Kurtki skórzane a dress code: Czy pasują do oficjalnych okazji?
Komentarze
Brak komentarzy
Twój komentarz