Skaj a skóra naturalna – różnice i porady
Planując kupić kurtkę skórzaną, często stajemy przed dylematem wyboru kurtki z prawdziwej, 100% naturalnej skóry, a kurtki do złudzenia do niej podobnej, ale wyprodukowanej ze skóry syntetycznej – skaju. Jak odróżnić oba materiały od siebie, aby mieć pewność że dokonujemy słusznego wyboru i płacimy dokładnie taką cenę, której kurtka jest warta?
Sprawdź oznaczenia na skórze
Produkty skórzane są specjalnie oznaczane symbolami graficznymi i tekstowymi. Znajdziemy zatem zawieszkę lub metkę, na której będzie napis 100% skóra, 100% leather lub podobne. W przypadku kurtek syntetycznych takich informacji nie uświadczymy. Zamiast tego na metce znajdzie się informacja o składzie, w którym będzie napisane 100% poliester lub temu podobne.
Przyjrzyj się fakturze skóry
Naturalna skóra ma niepowtarzalną fakturę i wygląd powierzchni. Nie dostrzeżemy tam linii symetrii ani odbić lustrzanych czy powtarzających się wzorów, które są charakterystyczne dla skaju. Nawet jeśli sztuczna skóra posiada fakturę, to jest ona wykonana sztucznie, metodą tłoczenia. Wykorzystuje się do tego specjalne prasy i matryce, przez co wzór jest powtarzalny. Czasami powtórzenie może być widoczne na mniejszym, czasami na większym kawałku, ale zawsze go dostrzeżemy w przypadku skóry syntetycznej. Zwracając uwagę na wygląd powierzchni i równomierną fakturę, można na 100% określić czy mamy do czynienia ze skórą naturalną lub syntetyczną.
Spójrz na materiał od spodu
Bardzo wiele może nam również powiedzieć sposób wykończenia dolnej powierzchni skóry lub ekoskóry. W przypadku skóry naturalnej będzie ona chropowata i przypominać zamsz. W przypadku skaju najczęściej będzie mieć kolor biały lub już na pierwszy rzut oka wskazujący syntetyczne pochodzenia. Często również skaj jest wzmacniany specjalną siatką, która ma zadanie uelastyczniać materiał. Skóra naturalna już sama w sobie jest wytrzymała i elastyczna i nie wymaga takich dodatków.
Zapach mówi wiele o pochodzeniu materiału
Skóra naturalna ma swój charakterystyczny i nie powtarzalny zapach. W żaden sposób nie można go pomylić z zapachem syntetycznego skaju. Eko skóra bardzo często pachnie chemicznie, farbami i innych preparatami zmiękczającymi włókna. Jej zapach może być wręcz drażniący, jeśli mamy do czynienia z niskiej jakości materiałem.
Pamiętając o wszystkich powyższych wskazówkach, nie powinniśmy mieć więcej wątpliwości, czy materiał z którego wykonano kurtkę, kożuch, torbę czy buty jest skórą naturalną, czy tak zwaną eko skórą.
Sprawdź nasze wszystkie modele w kategorii kurtka skórzana damska
Sprawdź nasze wszystkie modele w kategorii kurtka skórzana męska
Komentarze
Brak komentarzy
Twój komentarz